Dzień Języka Ojczystego

Utworzono dnia 27.02.2024

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO w listopadzie 1999 r. stwarza okazję do promowania języka ojczystego oraz podkreślania konieczności ochrony dziedzictwa językowego.

Tematem przewodnim 25. Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego obchodzonego w 2024 roku była „Edukacja wielojęzyczna: filar uczenia się i uczenia się międzypokoleniowego”. Święto ukazało wszystkim, jak wielka jest wartość i różnorodność języka ojczystego.

Z tej okazji w naszej szkole przygotowano gazetkę tematyczną oraz zorganizowano Językowe potyczki, w których rywalizowali w różnych kategoriach językowych chętni uczniowie. Celem tych działań była popularyzacja wiedzy polonistycznej oraz zachęcenie wszystkich użytkowników języka do dbałości o poprawne wypowiadanie się w mowie i piśmie.

Dbanie o poprawność językową to przecież zadanie wszystkich Polaków. Dbając o język, chronimy kulturę i tożsamość narodową.

A nade wszystko, szanuj mowę twą ojczystą...

Franciszek Ksawery Dmochowski

Opracowała: Małgorzata Chołost