ODPOWIADAM ZA SWOJE CZYNY

Utworzono dnia 27.11.2023

W piątek 24 listopada 2023r. w naszej szkole gościliśmy policjantów z KPP w Łukowie, asp. szt. Krzysztofa Wołoszkę i st. sierż. Piotra Safiańskiego, którzy spotkali się z uczniami klasy VI, VII i VIII. Celem spotkania było przypomnienie aspektów prawnych po popełnieniu przez nieletniego czynu zabronionego – karalnego lub wykroczenia. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na bezpieczeństwo dzieci w szkole i poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści, kontakty jakie możemy spotkać w Internecie oraz zapoznali z procedurami reagowania wobec sprawcy przemocy, także internetowej. Policjanci przypomnieli wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, m.in. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Podczas spotkania uczniom została przekazana ważna informacja dotycząca naruszeń wobec nauczyciela, który jest na mocy funkcjonariusza publicznego, a także wobec niewywiązywania się z obowiązków szkolnych. Przekazywane treści nakierowane były także na to jak łatwo można „zepsuć” sobie wizerunek w sieci, a także wpłynąć na innych poprzez komentowanie, nawoływanie i przekazywanie treści agresywnych czy nawołujących, prowokujących do czynów zagrażających życiu i zdrowiu. Nic w sieci nie ginie a nikt nie jest anonimowy.

Po tak dużej dawce kompetencji nie będzie mowy o nieznajomości konsekwencji przy naruszeniu prawa. Jednocześnie chcemy wywołać wśród uczniów refleksję nad własnym zachowaniem i postanowienie przestrzegania norm i zasad życia społecznego w szkole i poza nią.

Opracowanie: Monika Machal

ODPOWIADAM ZA SWOJE CZYNY