Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: Domyślna czcionka A Większa czcionka A+ Największa czcionka A++ | Zmień kontrast
Zespół Szkół w Dąbiu

Pokaz fizyczno - chemiczny

Utworzono dnia 29.12.2022

        Dnia 20 grudnia Grupa CHEMICAL POWER zaprezentowała pokaz fizyczno –chemiczny „Facebook to nie wszystko, zrób coś dla nauki”. Jego główne cele to: poszerzenie wiedzy uczniów z dziedzin nauki fizyki i chemii, „oderwanie” dzieci od popularnych portalów społecznościowych, które nie zawsze korzystnie wpływają na rozwój dzieci, a pokazanie im, że nauką można się pobawić w życiu codziennym i nie musi to być nudna teoria, lecz ciekawa i całkowicie bezpieczna praktyka. Podczas pokazów uczniowie kl. IV – VIII (I grupa) oraz kl. I-III i grupa przedszkolna 6-latków (II grupa) mieli okazję obejrzeć efekty ciekawych i widowiskowych doświadczeń fizycznych i chemicznych takich jak:

1. Napięcie powierzchniowe wody - w tym doświadczeniu pokazano w jaki sposób można pobawić się wodą używając najprostszych przedmiotów życia codziennego.

 2. Doświadczenie z perhydrolem – jest to doświadczenie, w którym została przeprowadzona reakcja chemiczna z użyciem nadmanganianu potasu oraz perhydrolu (w czasie II Wojny Światowej używana była do napędu rakiet balistycznych V-2 III Rzeszy).

3. Samozapłon – w jaki sposób można rozpalić ogień, używając nadmanganianu potasu oraz gliceryny. Pokazano uczestnikom pokazu w jaki sposób może dojść do samozapłonu podczas reakcji chemicznej, używając tylko proszku i cieczy.

 4. Dwutlenek węgla - w tym doświadczeniu uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób można ugasić ogień. Używając sody oczyszczonej oraz octu pokazano jakie działanie ma CO2.

 5. Fizyka w tańcu – ukazany został przykład jak ludzie mogą „igrać” z grawitacją oraz prawami fizyki, który miał na celu pokazanie uczniom w jaki sposób można wykorzystać podstawową wiedzę z dziedziny fizyki w życiu codziennym podczas wykonywania najbardziej widowiskowych figur rotacyjnych z tańca Breakdance.

6. Wybuch wodoru - jedno z najbardziej widowiskowych doświadczeń, podczas którego przeprowadzony został kontrolowany wybuch wodoru w całkowicie bezpiecznych warunkach używając do tego wodorotlenku sodu, wody oraz folii aluminiowej.

 7. Bańki mydlane – w tym doświadczeniu uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób powstaje bańka mydlana oraz jak sprawić, żeby struktura bańki była na tyle elastyczna, aby móc nią odbijać.

Chętni uczniowie przy wsparciu prowadzącego przeprowadzali doświadczenia, które zostały wykonane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Prowadzący przestrzegł uczestników pokazu przed używaniem na własną rękę niebezpiecznych substancji takich jak: perhydrol czy wodorotlenek sodu.

     Pokaz wzbudził u uczniów duże zaciekawienie i zainteresowanie, wywołał wiele emocji, a zarazem przyczynił się do poszerzenia wiedzy z fizyki i chemii.

Opracowała: Marzena Ciołek

Do udokumentowania warsztatów fizyczno - chemicznych wykorzystano sprzęt pozyskany z projektu "Laboratoria Przyszłości".

 

Pokaz doświadczeń fizycznych i chemicznych

Utworzono dnia 28.12.2022, 22:38

 

Nasza placówka

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Realizowane projekty:

Laboratoria przyszłości - Szkoła Podstawowa w Radomyśli - Portal gov.pl

    

Dwujęzyczne Dzieci