Spotkanie ze strażakiem

Utworzono dnia 09.04.2024

W dniu 9 kwietnia 24 r. zostało zorganizowane spotkanie uczniów kl. VII i VIII z druhem Radosławem Fornal z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbiu. Tematem spotkania było przybliżenie uczniom istoty wykorzystania termowizji w działaniach pożarniczych. Ciężka praca strażaka wymaga wsparcia w postaci odpowiedniego sprzętu. Jednym z narzędzi  ułatwiającym akcję ratowniczo-gaśniczą w zadymionych pomieszczeniach są kamery termowizyjne, które do pracy wykorzystują promienie podczerwieni emitowane przez obiekty. Uczniowie dowiedzieli się, że dzięki zastosowaniu kamery termowizyjnej możliwe jest sprawdzenie kto, co i gdzie znajduje się w zadymionym pomieszczeniu. Kamera ogranicza zużycie wody, skraca czas trwania akcji ratunkowej, ułatwia odnalezienie poszkodowanych oraz źródła pożaru. Obraz z kamery termowizyjnej dokładnie ukazuje rozgrzane punkty oraz stopień nagrzania przewodów w budynkach. Nasz Gość w interesujący sposób dokonał prezentacji kamery. Uczniowie osobiście poznali działanie kamery i nauczyli się odczytywać dane z kamery. Przekonali się, że kamera nie musi dotykać tego, co bada, aby sprawdzić jego temperaturę.

Podczas spotkania druh Fornal opowiedział również o pracy strażaków – ochotników, która polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas wypadków samochodowych oraz udziału w różnych akcjach. Zachęcał uczestników spotkania do zapisania się do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy OSP w Dąbiu. Opowiedział czym się zajmuje MDP, jakie są korzyści z uczestnictwa, jak się zapisać i co jest potrzebne do tego, aby zostać młodym strażakiem. MDP to świetna propozycja dla dzieci i młodzieży, które chcą się rozwijać, uczyć, pomagać, o czym mogą zaświadczyć uczniowie z SP w Dąbiu, którzy należą do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP w Dąbiu.

Przedstawiciele MDP z kl. VIII podziękowali Gościowi za miłe spotkanie oraz za przekazanie cennych i pożytecznych informacji.

Opracowała: Marzena Ciołek

Spotkanie ze strażakiem