Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: Domyślna czcionka A Większa czcionka A+ Największa czcionka A++ | Zmień kontrast
Zespół Szkół w Dąbiu

„Warszawskie wędrówki”

Utworzono dnia 09.10.2024

   

   O tym, że podróże kształcą przekonali się uczniowie z klasy VII i VIII, którzy we wtorek, 8 października br. wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Celem wyjazdu było poznanie zasad funkcjonowania jednej z najważniejszych instytucji finansowych w Polsce – Giełdy Papierów Wartościowych oraz podążanie szlakiem bohaterów lektury „Kamienie na szaniec”.

    Pierwszym punktem programu była wizyta w instytucji finansowej. Uczniowie zwiedzili budynek wraz z holem Centrum Giełdowego i znajdującą się w nim figurą giełdowego byka. Poznali zdarzenia z historii i życia giełdy oraz symbolikę elementów tworzących wystrój tej instytucji – rzeźba byka, betonowe i szklane ściany oraz marmurowe podłogi. Mieli także okazję obejrzeć film prezentujący funkcjonowanie giełdy i inwestowanie na rynku kapitałowym. Po interesującej lekcji o finansach wszyscy spacerkiem udali się na obiad, przemieszczając się po Nowym Świecie i poznając tę urokliwą część stolicy.

     Kolejny punkt programu to spotkanie z przewodnikiem, który zabrał uczniów w podróż szlakiem Rudego, Alka i Zośki, bohaterów lektury obowiązkowej „Kamienie na szaniec”. Podążanie śladami chłopców rozpoczęli od wizyty w Muzeum Walki i Męczeństwa w Al. Szucha, dawnej siedzibie gestapo. Miejscu o przygnębiającej i smutnej historii Rudego i wielu innych więźniów, którzy byli tam przetrzymywani, przesłuchiwani i brutalnie bici. Przemieszczając się ciasnymi podziemiami, uczniowie mogli zobaczyć, w jakich warunkach więźniowie oczekiwali na okrutne przesłuchania. W ciasnych i dusznych celach prymitywnie wyposażonych przetrzymywano ich i zmuszano do zeznań.

    Następnie wszyscy udali się na ul. Myśliwiecką, gdzie mieści się Liceum im. Stefana Batorego, do którego uczęszczali bohaterowie lektury oraz Krzysztof Kamil Baczyński, wybitny poeta okresu wojennego. Szkoła zachwyciła zwiedzających swoim wyglądem i przyjazną atmosferą.

    Kolejny punkt programu to wizyta pod warszawskim Arsenałem znajdującym się u zbiegu ulic Bielańskiej, Długiej i Nalewki. To właśnie tam koledzy Rudego (Janka Bytnara) przeprowadzili słynną akcję pod Arsenałem, czyli odbili z rąk okupanta przyjaciela oraz 25 innych więźniów. W miejscu tym obecnie znajduje się tablica upamiętniająca zdarzenie oraz kamień ze znakiem Polski Walczącej z napisem:

Hołd pamięci Tym, którzy oddali życie za przyjaciół

Składają weterani Armii Krajowej z batalionów „Zośka” i „Parasol”".

   Muzeum Więzienia Pawiak to następny punkt zwiedzania. To właśnie tam, w czasie wojny przetrzymywano, bito, głodzono i poniżano więźniów. Znajdujące się w nim gabloty wystawowe prezentują makietę więzienia i eksponaty. Można zobaczyć również maleńkie cele więzienne. Więźniowie siedzieli w pomieszczeniach zwanych tramwajami, zaś ci, którzy wiedzieli więcej, spędzali czas w pojedynczych celach. Wydrapane na ścianach inicjały i napisy oddają ból przetrzymywanych ludzi. Największe wrażenie na zwiedzających zrobiło odsłuchanie nagrań grypsów więźniów tam osadzonych.

   Warszawska wędrówka zakończyła się wizytą na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Podążając za przewodnikiem, uczniowie odwiedzali groby znanych Polaków, by dotrzeć do alei, w której spoczywają chłopcy z harcerskiego batalionu „Zośka” – Janek Bytnar, Alek Dawidowski, Tadeusz Zawadzki. Młodzież, stawiając znicz na grobie Rudego i Alka, oddała im cześć. Spacerując alejkami cmentarza, dotarła również do grobu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Aleksandra Kamińskiego oraz dowódcy akcji pod Arsenałem – Stanisława Broniewskiego „Orszy”.

  Wycieczka dobiegła końca. Wszyscy pełni niezapomnianych wrażeń oraz wiedzy zdobytej dzięki ciekawym opowieściom przewodnika wrócili do domów. Wspomnienia o chłopcach z batalionu „Zośka” pozostaną w pamięci, szczególnie bliskie będą uczniom podczas przygotowań do egzaminu ósmoklasisty.

Organizatorkami wycieczki były panie – Małgorzata Chołost i Hanna Skorupa.

 

 

 

„Warszawskie wędrówki”

Utworzono dnia 09.10.2024, 22:39

Nasza placówka

Gmina Łuków

Gmina Łuków

Realizowane projekty:

Laboratoria przyszłości - Szkoła Podstawowa w Radomyśli - Portal gov.pl

    

Dwujęzyczne Dzieci