Wspólnie czyścimy czyściec

Utworzono dnia 03.12.2023

„Nie bój się – pomagając zmarłym,

gromadzisz sobie skarb w niebie”.

Te słowa usłyszała św. Gertruda – niemiecka mistyczka.

Chrystus również nas wzywa do modlitwy w intencji dusz czyśćcowych, aby pomóc im trafić do nieba. W szczególności listopad jest dla nich miesiącem największych łask, które możemy dla nich wyprosić ofiarując Msze Święte, różne formy  modlitwy, cierpienia czy dobre uczynki w ich intencji.

Odpowiadając na to wezwanie nasza szkoła włączyła się w modlitwę za dusze czyśćcowe. Na lekcjach religii w ich intencji poszczególne klasy odmawiały 10-tek Różańca powołując się na Płomień Miłości Niepokalanego Serca Maryi  oraz Koronkę za dusze w czyśćcu cierpiące. Uczniowie wzięli także  udział w ogólnopolskiej akcji  „Czyścimy czyściec” polegającej na wylosowaniu świętego będącego patronem konkretnej grupy osób np. kierowców, gospodyń, lekarzy, bibliotekarzy, nauczycieli przebywających w czyśćcu, z którym wspólnie modlili za kościół cierpiący. Ponadto wiele osób ofiarowało za nich Msze Święte oraz odpust zupełny, który zyskali za pobożne nawiedzenie cmentarza i modlitwę połączoną z Komunią Św. od 1 do 8 listopada.

Pamiętajmy, że dusze cierpiące w czyśćcu potrzebują naszej modlitwy nie tylko w listopadzie, ale przez cały rok. Dlatego też prośmy o Boże Miłosierdzie dla nich i przebaczenie grzechów zgodnie ze słowami św. Stanisława Papczyńskiego:  „Będziemy mieli w niebie tylu patronów i pomocników, ilu tam dzięki naszemu staraniu przeprowadziliśmy z pieca czyśćcowego”.

Opracowała: Agnieszka Pniewska

Wspólnie czyścimy czyściec